W dniach 19 - 23 września 2021 r. odbędzie się w Bydgoszczy XLVII Zjazd Fizyków Polskich. Informacje o Zjeździe dostępne są na stronie http://47zfp.utp.edu.pl/
W trakcie 47 ZFP w Bydgoszczy w dniu 21.09.2021 r. wygłosiłem wykład pt. Wykorzystanie spektroskopii dielektrycznej w badaniu własności fizycznych ciekłych kryształów ograniczonych geometrycznie.
Streszczenie
Szerokopasmowa spektroskopia dielektryczna (BDS) jest uniwersalną metodą wykorzystywaną w badaniu materii miękkiej. BDS umożliwia wyznaczenie zależności zespolonej przenikalności elektrycznej materiału od częstotliwości. Dostępne modele teoretyczne pozwalają na opis procesu relaksacji oraz wyznaczenie, na podstawie analizy widm dielektrycznych, takich podstawowych parametrów jak czas relaksacji, inkrement dielektryczny, czy statyczna przenikalność elektryczna. W oparciu o zmiany charakterystycznej częstotliwości relaksacji oraz inkrementu dielektrycznego, a także poszerzenia i asymetrii procesu relaksacji, uzyskuje się ważne informacje na temat dynamiki procesów molekularnych i kolektywnych w ograniczeniach geometrycznych.
Dynamika relaksacji procesów molekularnych i kolektywnych badana jest w różnych fazach ciekłokrystalicznych zarówno w stanie swobodnym jak i w ograniczeniach geometrycznych. Ciekłe kryształy (CK) umieszcza się w membranach porowatych, szkłach porowatych oraz innych matrycach o mniej czy bardziej skomplikowanej strukturze porów. Badane są również układy dyspersyjne, gdzie CK domieszkowany jest różnego typu nanocząstkami (NP) począwszy od aerosilu, a skończywszy na NP złota, srebra czy grafenu.
Ograniczenia geometryczne oraz obecność NP w strukturze CK wpływają na dynamikę procesów molekularnych i kolektywnych, modyfikują charakter przejść fazowych oraz parametry fizyczne CK istotne z punktu widzenia zastosowań praktycznych.
W pracy zaprezentowano i omówiono wyniki badań BDS dynamiki procesów molekularnych w nematycznych CK oraz procesów kolektywnych (mod miękki i mod Goldstone’a) w ferroelektrycznych CK umieszczonych w membranach porowatych oraz domieszkowanych NP aerosilu.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"