Akademia Licealisty

akademia-licealisty.jpg Akademia Licealisty

Wykłady wygłoszone w ramach Akademii Licealisty w latach 2012 - 2017

Galeria zdjęć

>> LINK << 

W dniu 9 marca 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Licealisty ANS w Pile. Tym razem dr hab. Stanisław A. Różański, prof. ANS na wykładzie pt. Kropki kwantowe, nanorurki i inne nanostruktury współczesnej technologii przybliżył młodzieży licealnej zagadnienia dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy dotyczącej wykorzystania obiektów o rozmiarach nanoskopowych – nanotechnologii. W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy II b z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile pod opieką mgr B. Dzidziula. W trakcie wykładu prof. Różański pokazał jak można modyfikować za pomocą nanocząstek znane materiały, aby udoskonalić ich własności fizykochemiczne, jaki wpływ mają nanocząstki między innymi na układy biologiczne oraz jaki wpływ mają rozmiary, kształt i własności powierzchni nanocząstek na modyfikację materiałów oraz otoczenia fizycznego, w którym się znajdują. Szczególną uwagę poświecono nanomateriałom węglowym (fulereny, grafen, nanorurki węglowe, furetyty, itp.), które znajdują olbrzymie zastosowanie przy produkcji materiałów o niespotykanych dotąd właściwościach. Omówiono również metody wykorzystywane do charakterystyki nanocząstek takie jak mikroskopia sił atomowych, skaningowa mikroskopia elektronowa czy dyfrakcja promieni rentgenowskich.

Wykład zakończył konkurs na temat nanostruktur z nagrodami ufundowanymi przez ANS w Pile.

>> LINK << 

W dniu 19 stycznia 2017 r. odbył się kolejny wykład w ramach Akademii Licealisty w ANS w Pile. Tym razem dr hab. Stanisław A. Różański, prof. ANS wygłosił wykład pt. LIGO – tajemnica fal grawitacyjnych, na którym przedstawił, licznie zebranym uczniom szkół średnich (Zespół Szkół w Wieleniu), podstawowe informacje na temat ogólnej teorii względności (OTW) Einsteina oraz konsekwencje wynikające z tej teorii (wyjaśnienie przyczyny precesji peryhelimum planet, możliwość istnienia czarnych dziur, ugięcie promieni światła w pobliżu wielkich mas, grawitacyjne zatrzymanie czasu, fale grawitacyjne). Następnie zostały omówione wyniki eksperymentu LIGO, gdzie za pomocą interferometru laserowego dokonano po raz pierwszy na świecie detekcji fal grawitacyjnych. Doświadczenie potwierdziło słuszność OTW dla silnych pól grawitacyjnych, wykryło układ podwójny czarnych dziur o masach około 30 i 60 mas Słońca oraz pokazało, że obserwatorium typu LIGO stanowi obiecującą nową metodę badania Wszechświata z wykorzystaniem fal grawitacyjnych. Na zakończenie spotkania odbył się konkurs dotyczący zagadnień przedstawionych na wykładzie z nagrodami ufundowanymi przez ANS w Pile.

>> LINK << 

15 grudnia 2016 r. grupa uczniów uczestniczyła w wykładzie pt. Jak powstaje światło  i jak je wykorzystujemy wygłoszonym przez dr. hab. Stanisława A. Różańskiego , prof. ANS w ramach Akademii Licealisty.

W trakcie wykładu omówione zostały takie zagadnienia jak:

  • początki świata materialnego, teoria wielkiego wybuchu, model standardowy,
  • korpuskularno-falowa natura światła,
  • termiczne źródła światła,
  • nietermiczne źródła światła - zjawisko fotoluminescencji,
  • masery i lasery oraz ich zastosowanie,
  • przesyłanie i zapis informacji za pomocą światła.

Wykład ilustrowany był wieloma doświadczeniami z wykorzystaniem różnych źródeł światła. Doświadczenia pokazywały zarówno naturę falową (dyfrakcja i interferencja) jak i naturę korpuskularną (zjawisko fotoelektryczne) światła. Przedstawiono także metody spektroskopowe umożliwiające analizę widmową światła. Po zakończeniu wykładu uczniowie wzięli udział w konkursie z nagrodami ufundowanymi przez ANS im. Stanisława Staszica w Pile.

>> LINK << 

W środę 25 listopada 2015 r. uczniowie klasy 1 AC I Liceum Ogólnokształcącego im. św. Barbary w Chodzieży uczestniczyli w wykładzie profesora Stanisława Różańskiego pt. Czy neutrina mają masę? Nobel z fizyki 2015 r. Podczas tego spotkania młodzież dowiedziała się o eksperymentach w japońskim detektorze Super-Kamiokande oraz kanadyjskim Sudbury Neutrino Observatory. Profesor Różański wyjaśnił młodzieży, dlaczego neutrina bardzo trudno wykryć, mimo, że w każdej sekundzie ich biliony przelatują przez nasze ciało.  Uczniowie dowiedzieli się o zjawisku oscylacji neutrin czyli zmiany „zapachu”. Według Komitetu Noblowskiego: "To odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata".  Po niezwykle ciekawym wykładzie licealiści zwiedzili laboratoria fizyczne ANS w Pile oraz wzięli udział w konkursie wiedzy o neutrinach.  Opiekę nad młodzieżą sprawowała wychowawczyni mgr Regina Nalepa.

>> LINK << 

Gimnazjaliści uczcili rok Jana Czochralskiego

12 grudnia 2013 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile gościła 40. uczniów Zespołu Szkół w Kruszewie. Młodzi ludzie uczestniczyli w wykładzie dra Hab. Stanisława A. Różańskiego, prof. ANS pt. Jan Czochralski i hodowla monokryształów, podczas którego dowiedzieli się o życiu i odkryciach polskiego naukowca, a także o wynalezieniu przez niego, jednej z najbardziej popularnych technik produkcji monokryształów półmetali, metali i ich stopów na świecie.

Po wykładzie profesor S. A. Różański zaprosił gimnazjalistów do pracowni fizycznej, w której mogli pozyskać wiedzę z następujących działów fizyki: mechanika, dynamika bryły sztywnej, dynamika cieczy, akustyka i termodynamika.

Akademia to wykłady otwarte, seminaria, konkursy prowadzone dla przez naszych Wykładowców, które mają nie tylko wyposażyć uczniów szkół średnich w nową wiedzę, ale pokazują również, jak wygląda nauczanie w wydaniu akademickim i co czeka uczniów na studiach.
Tym razem z takiego doświadczenia skorzystali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, którzy gościli w swoich murach dra hab. Stanisława A. Różańskiego, prof. ANS w Pile. Profesor wygłosił dwa wykłady:

  • Eksperyment LIGO – odkrycie fal grawitacyjnych,
  • 10 najważniejszych doświadczeń z fizyki – od Eratostenesa do Davissona i Germera.  

otw-einstein.jpg

Pierwszy wykład poświęcony był podstawowym wiadomościom dotyczącym ogólnej teorii względności (OTW) Einsteina. OTW wyjaśnia przyczyny precesji peryhelium planet, przewiduje istnienie czarnych dziur, zakrzywienie biegu promieni świetlnych w pobliżu wielkich mas, wpływ pola grawitacyjnego na mierzony upływ czasu oraz istnienie fal grawitacyjnych. Dopiero w roku 2015 potwierdzono eksperymentalnie istnienie fal grawitacyjnych, których detekcji dokonano w eksperymencie LIGO, a które zostały wytworzone w układzie binarnym czarnych dziur. Podczas wykładu omówiono budowę i zasadę działania obserwatoriów fal grawitacyjnych bazujących na interferometrach Michelsona (LIGO) oraz wyniki uzyskanych pomiarów.

newton.jpg
W drugim wykładzie przedstawiono dziesięć bardzo znanych i przełomowych doświadczeń z fizyki począwszy od pomiaru odwodu Ziemi dokonanego przez Eratostenesa, eksperymenty Galileusza (swobodne spadanie, równia pochyła) i Newtona (rozszczepienie światła) po doświadczenia Cavendisha (wyznaczenie stałej G), Younga (interferencja na dwóch szczelinach), Foucaulta (dowód na obrót Ziemi), Millikana (wyznaczenie ładunku elementarnego), Rutherforda (odkrycie jadra atomowego) i Davissona i Germera (dyfrakcja elektronów na monokrysztale niklu).

Link: https://ans.pila.pl/aktualnosci/akademia-licealisty-trwa-1355.html 

  • Wielki zderzacz hadronow - odkrycie pola Higgsa i bozonu Higgsa – 16.12.2015 r.
  • Na tropie bozonu Higgsa – Nagroda Nobla z fizyki 2013 – 10.04.2014 r.
  • Paradoksy żartobliwe i nieżartobliwe w teorii względności Einsteina – 23.11.2012 r.
  • Czy Wszechświat jest holograficznym złudzeniem – kwiecień 2013 r.
  • Kot Schrödingera a dekoherencja w mechanice kwantowej – kwiecień 2013 r.
© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"