Spektroskopia dielektryczna

Szerokopasmowa spektroskopia dielektryczna (broadband dielectric spectroscopy - BDS) jest najczęściej stosowaną metodą w pomiarach dynamiki molekularnej i kolektywnej w ciekłych kryształach. Zespolona przenikalność elektryczna ε(ω)* = ε'(ω) - iε(ω)" może być mierzona zarówno w zależności od częstotliwości (frequency domain spectroscopy) jak i od czasu (time domain spectroscopy). Współczesne przyrządy umożliwiają wyznaczenie zespolonej przenikalności elektrycznej w szerokim zakresie częstotliwości od 10-6 do 1012 Hz z zastosowaniem różnych technik pomiarowych [1]. W zakresie od 10-6 do 107 Hz stosuje się rozwiązania, w których próbka traktowana jest jak układ kondensatora i opornika połączonych szeregowo lub równolegle. Jednak wraz ze wzrostem częstotliwości rozmiary próbki zaczynają odgrywać coraz większą rolę i ograniczają zastosowanie tej metody do około 10 MHz. W zakresie częstotliwości od 107 do 1011 Hz zespolona przenikalność elektryczna wyznaczana jest przez pomiar zespolonego współczynnika propagacji (w odbiciu lub transmisji) z zastosowaniem np. linii koaksjalnej. Powyżej częstotliwości 1011 Hz stosuje się spektrometry podczerwieni wykorzystujące szybką transformatę Fouriera (FFT). Należy również wspomnieć o możliwości wyznaczenia ε(ω)* z analizy pomiaru czasowej zależności ε(t). Obydwie wielkości związane są ze sobą transformatą Fouriera.

bds.jpg

Aby pokryć zakres częstotliwości od 10-6 Hz do 1011 Hz trzeba zastosować cztery różne techniki pomiarowe: analizę korelacji Fouriera z konwerterem dielektrycznym (10-6 Hz – 107 Hz) [15,16,17], analizę impedancji (101 Hz – 107 Hz), technikę odbiciową (106 Hz – 109 Hz) [18,19] i analizę sieciową (107 Hz – 1011 Hz) [20, 21].

1. Broadband Dielectric Spectroscopy, Eds. F.Kremer & A.Schonchals, Springer Verlag, 2002.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"