Grant ENERIS
Z grantu ENERIS skorzystali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Piły oraz regionu północnej Wielkopolski. Wykładowcy ANS w Pile wystapili z cyklem wykładów, w których przekazali informacje, jak można zbudować amatorską elektrownię wiatrową, uświadomili dlaczego należy ograniczać zużycie energii elektrycznej oraz jakie są przyczyny i skutki problemów energetycznych. Wszystkie przedsięwzięcia, prowadzone zarówno w szkołach, jak i na terenie Uczelni, trwały od września do grudnia 2016 r.
16 października 2016 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie, w ramach grantu otrzymanego od firmy ENERIS, został wygłoszony wykład przez prof. nadzw. dr. hab. Stanisława A. Różańskiego pt. Metoda Czochralskiego, krzem i panele fotowoltaiczne dla uczniów technikum CKZiU. Na wstępie zaprezentowane zostały podstawowe fakty z dramatycznego życiorysu wybitnego polskiego uczonego prof. Jana Czochralskiego odkrywcy metody hodowli monokryształów nazwanej od jego nazwiska metodą Czochralskiego. Metoda ta stosowana jest na całym świecie do hodowli monokryształów krzemu niezbędnych do produkcji układów półprzewodnikowych. Ponadto zaprezentowane zostały podstawy fizyczne hodowli monokryształów krzemu metodą Czochralskiego oraz własności półprzewodników. Następnie omówiono zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne i wewnętrzne. Po omówieniu zasady działania ogniw fotowoltaicznych omówiono różne metody ich wytwarzania. Zaprezentowano również wykorzystanie energii słonecznej w różnych dziedzinach gospodarki i techniki. W drugiej części spotkania mgr inż. Paweł Szubert przedstawił prezentację na temat sprawności odnawialnych źródeł energii. Spotkanie zakończone zostało konkursem z nagrodami ufundowanymi przez PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile.
27 października 2016 r. odbył się IV Piknik Techniczny organizowany w PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile. Przewodnim tematem Pikniku były odnawialne źródła energii oraz ich wykorzystanie. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. nadzw. dr. hab. Stanisław Różańskiego pt. Od Czochralskiego do ogniw fotowoltaicznych wygłoszony w ramach grantu otrzymanego od firmy ENERIS. W pierwszej części wykładu zaprezentowane zostały podstawowe fakty z dramatycznego życiorysu wybitnego polskiego uczonego prof. Jana Czochralskiego odkrywcy metody hodowli monokryształów nazwanej od jego nazwiska metodą Czochralskiego. Metoda ta stosowana jest na całym świecie do hodowli monokryształów krzemu niezbędnych do produkcji układów półprzewodnikowych. W drugiej części wykładu zaprezentowane zostały podstawy fizyczne hodowli monokryształów krzemu metodą Czochralskiego oraz własności półprzewodników typu n i p. Następnie omówiono zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne i wewnętrzne. Po omówieniu zjawiska fotowoltaicznego przedstawiono różne metody wytwarzania ogniw fotowoltaicznych oraz zasadę ich działania. Na zakończenie przedstawiono wykorzystanie energii słonecznej w różnych dziedzinach gospodarki i techniki.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"