Projekt - Fizyka jest piękna

FIZYKA JEST FASCYNUJĄCĄ NAUKĄ Potwierdza to za każdym razem dr hab. Stanisław A. Różański, profesor ANS, który wyjaśnia skomplikowane zagadnienia fizyczne w niezwykle przystępny sposób. Tym razem Jego pasję oraz pomysł na prezentowanie praw fizyki doceniła także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która działa od 1991 roku i jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Profesor znalazł się w grupie 13. wybranych naukowców w Polsce, którzy otrzymali środki na realizację projektu propagującego nauki ścisłe. Jak można przeczytać na stronie FNP (www.fnp.org.pl) – Fundacja rozstrzygnęła pierwszą edycję konkursu eNgage organizowanego w ramach projektu SKILLS FNP. Głównym celem konkursu eNgage jest rozwój umiejętności z zakresu popularyzacji nauki lub prezentacji wyników badań naukowych dla różnych grup odbiorców niebędących naukowcami, przede wszystkim dla młodzieży i studentów. DLACZEGO WARTO ODKRYWAĆ ŚWIAT FIZYKI? Jak pisze dr hab. Stanisław A. Różański prof. ANS: “W ostatnim dziesięcioleciu XXI wieku dokonano wielu przełomowych odkryć – zarówno w dziedzinie nowych materiałów jak i dotyczących struktury mikro i makroświata. Przeprowadzono przełomowe badania nad grafenem, zbadano własności kondensatu Bosego-Einsteina, odkryto przyspieszającą ekspansję Wszechświata poprzez obserwację odległych supernowych, czy przeprowadzono wiele doświadczeń dotyczących interpretacji mechaniki kwantowej dzięki możliwości manipulowania pojedynczymi obiektami kwantowymi. Zbudowanie największego w historii nauki przyrządu pomiarowego jakim jest wielki zderzacz hadronów (LHC) umożliwiło doświadczalne potwierdzenie koncepcji pola Higgsa i zaobserwowanie bozonu Higgsa. Tym samym potwierdzono słuszność modelu standardowego. Dzięki temu lepiej zrozumiemy jak powstał świat materialny oraz otaczający nas Wszechświat. Te i inne spektakularne osiągnięcia nauki wymagają większej popularyzacji wśród osób, które nie są na co dzień bezpośrednio związane z badaniami naukowymi, a szczególnie wśród uczniów i studentów.”

prof-rozanski_projekt.jpg

WYNIKI REALIZACJI PROJEKTU

Projekt zrealizowano w formie wykładów multimedialnych ilustrowanych doświadczeniami. Przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów. Oprócz wykładów, zorganizowano dwie wystawy interaktywne poświęcone odnawialnym źródłom energii. Wykłady były nagrywane, a filmy ilustrujące przeprowadzone doświadczenia dostępne są na stronie. Uczestnicy wykładów i pokazów mogli wymieniać swoje spostrzeżenia i uwagi za pomocą mediów społecznościowych. Po każdym wykładzie był przeprowadzony konkurs z nagrodami.

Wykład multimedialny ilustrowany doświadczeniami z ciekłym azotem i suchym lodem - materia w niskich temperaturach. Omówione zostały takie zagadnienia jak: odkrycie nadprzewodnictwa przez Kamerlingh Onnesa, rola polskich uczonych Wróblewskiego i Olszewskiego w skropleniu tlenu i azotu, nadprzewodniki pierwszego i drugiego rodzaju, nadprzewodniki wysokotemperaturowe, efekt Meissnera, teoria BCS, złącze Josephsona, wykorzystanie niskich temperatur w technice, np. magnesy nadprzewodzące w wielkim zderzaczu hadronów.

W świecie niskich temperatur – to pierwszy wykład dr hab. Stanisława A. Różańskiego prof. ANS w ramach projektu FIZYKA JEST PIĘKNA. Uczniowie I LO w Pile mieli okazję odświeżyć sobie wiedzę o zachowaniu się materii w niskich temperaturach. Profesor omówił także odkrycie nadprzewodnictwa przez Kamerlingh Onnesa, rolę polskich uczonych Wróblewskiego i Olszewskiego w skropleniu tlenu i azotu, nadprzewodniki pierwszego i drugiego rodzaju, nadprzewodniki wysokotemperaturowe, efekt Meissnera, teoria BCS, złącze Josephsona, wykorzystanie niskich temperatur w technice, np. magnesy nadprzewodzące w wielkim zderzaczu hadronów. Po dawce wiedzy teoretycznej, rozpoczęły się pokazy, a wśród nich m.in.:

  • zjawisko Leidenfrosta – poduszka gazowa,
  • wrzenie ciekłego azotu,
  • skraplanie powietrza zawartego w gumowych balonikach,
  • młotek z rtęci,
  • własności sprężyste ciał stałych w niskich temperaturach – stan szklisty gumy,
  • szklane róże,
  • demonstracja zmiany oporu elektrycznego metali i półprzewodników,
  • wzbudzanie prądu indukcyjnego w pierścieniu schłodzonym do temperatury ciekłego azotu,
  • lewitacja nad nadprzewodnikem wysokotemperaturowym – efekt Meissnera,
  • fosforescencja w niskich temperaturach – doświadczenie ze skorupkami jajek i twarogiem,
  • wytwarzanie piany i dużych baniek mydlanych z wykorzystanie suchego lodu.

lepiej_rozumiec_fizyke.jpgKonkurs fotograficzny/filmowy - "Fizyka, To lubię"

Prezentowany poniżej film pt. "Młotek z rtęci" uzyskał wyróżnienie w konkursie fotograficznym/filmowym - "Fizyka, To lubię" organizowanym przez Wydział Fizyki UW w ramach Roku Fizyki 2020.

Link do strony: https://konkursy-rok-fizyki.fuw.edu.pl/ 

Galeria zdjęć

To temat drugiego spotkania z dr hab. Stanisławem A. Różańskim, prof. ANS w ramach projektu eNgage – FIZYKA JEST PIĘKNA. Wykład i pokaz inspirowany był uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ stwierdzającą, że rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. W trakcie wykładu profesor przedstawił wiadomości na temat mechaniki kwantowej – prawo Plancka, prawo Stefana-Boltzmanna, prawo Wiena, model atomu Bohra, widmo atomu wodoru, zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne, zjawisko Comptona, fotony jako cząstki wymiany, polaryzacja światła, budowa lasera i jego wykorzystanie, przesyłanie informacji, światłowody, holografia (M. Wolfke).

Aby lepiej zrozumieć przedstawione zagadnienia, wykład został zilustrowany takimi pokazami jak:

  • świecenie atomów – lampy spektralne wypełnione różnymi gazami (Ar, Ne, H2),
  • promieniowanie termiczne – radiometr Crookesa,
  • widmo światła białego – doświadczenie Newtona z pryzmatem,
  • własności światła laserowego – skolimowanie, monochromatyczność, spójność,
  • doświadczenia ze światłem – zjawisko interferencji i dyfrakcji na pojedynczej szczelinie, doświadczenie Younga, siatka dyfrakcyjna, jedwabna tkanina jako dwuwymiarowa siatka dyfrakcyjna, polaryzacja światła,
  • przekazywanie informacji za pomocą wiązki światła lub światłowodu – modulowany laser He-Ne.Uczestnicy wykładu mogli nie tylko lepiej zrozumieć fascynujący świat fizyki, ale również wykazać się nową wiedzą podczas konkursów przeprowadzonych przez prof. Różańskiego.

Galeria zdjęć

Trzeci wykład dr hab. Stanisława A. Różańskiego, prof. ANS w ramach projektu eNgage – FIZYKA JEST PIĘKNA zabrał uczniów w ŚWIAT DŹWIĘKÓW I CISZY. Podczas wykładu przedstawiono podstawowe wiadomości dotyczące fal mechanicznych ze szczególnym uwzględnieniem fal dźwiękowych. Aby uczniowie lepiej zrozumieli  omawiane zjawiska, profesor zaprezentował szereg doświadczeń m.in.:

  • fale na wodzie – dyfrakcja i interferencja fal,
  • zjawisko rezonansu mechanicznego na przykładzie wahadeł,
  • zjawisko rezonansu mechanicznego na przykładzie kamertonów,
  • śpiewające rurki i rurki Rijke,
  • zjawisko dudnień i zjawisko echa,
  • wzbudzanie drgań własnych na przykładzie kieliszka,
  • efekt Dopplera,
  • analiza widmowa dźwięków z wykorzystaniem transformaty Fouriera,
  • fale stojące na sznurze i na pętli,
  • figury Chladniego,
  • rura Rubensa. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami, podczas których uczniowie musieli wykazać się zdobytą wiedzą na temat fal mechanicznych.

Galeria zdjęć

Tym razem dr hab. Stanisław Różański, prof. ANS zabrał uczestników wykładu w świat ciekłych kryształów,. Ciekłe kryształy są powszechnie wykorzystywanymi materiałami w konstrukcji urządzeń służących do obrazowania informacji, czyli wyświetlaczy w zegarkach, sprzęcie multimedialnym, sprzęcie agd, telefonach komórkowych, komputerach, telewizorach, itp. Na wykładzie omówiono takie zagadnienia jak: termotropowe i liotropowe ciekłe kryształy, ciekłe kryształy w układach biologicznych, pionierskie prace Mięsowicza, faza nematyczna, cholesteryczna i smektyczna, własności optyczne ciekłych kryształów, ciekłe kryształy w kontakcie z powierzchnią, wpływ pola elektrycznego na strukturę ciekłego kryształu, konstrukcja wyświetlaczy ciekłokrystalicznych na przykładzie ekranu telewizora. W trakcie wykładu zaprezentowane zostały następujące doświadczenia z nematycznym ciekłym kryształem 5CB, z wykorzystaniem mikroskopu polaryzacyjnego oraz kamery podłączonej do mikroskopu:

  • formowanie fazy nematycznej,
  • przejście z fazy izotropowej do fazy nematycznej,
  • defekty struktury ciekłego kryształu,
  • orientacja homeotropowa i planarna ciekłego kryształu,
  • zjawisko dwójłomności optycznej.

Galeria zdjęć

W dniach 30 października 2014 (Piknik Techniczny) oraz 23 kwietnia 2015 (IX Festiwal Nauki ANS w Pile) odbyła się wystawa interaktywna poświęcona odnawialnym źródłom energii w ramach projektu Fizyka jest piękna. Zwiedzający mogli zapoznać się i zobaczyć:

  • działający model ogniwa wodorowego,
  • model samochodu napędzany ogniwem wodorowych,
  • ogniwo Peltiera,
  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • model elektrowni wiatrowej. Ponadto uczestnicy wystawy mogli samodzielnie zbudować stos Volty lub ogniwo z cytryny.

Galeria zdjęć

Projekt był współfinansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej
na podstawie umowy nr 37/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie Nagrody przyznanej w konkursie eNgage
w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego”.

fnp-engage.jpg

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"