Nagroda Nobla z fizyki 2023

Data: 03.10.2023 Kategorie: Ogólna
Nagroda Nobla
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nagrodę Nobla z fizyka za rok 2023 otrzymali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier. Wykorzystali oni impulsy światła o długości attosekund do badania dynamiki elektronów w materii.

Poniżej podano wyniki uzyskane w innych laboratoriach niż tegorocznych laureatów Nagrody Nobla.

laser-woda.jpg

Intensywny impuls laserowy (w kolorze czerwonym) uderza w strumień cząsteczek wody, wywołując ultraszybką dynamikę elektronów w cieczy.

Electron dynamics of liquids | Max Planck Institute for the Structure and Dynamics of Matter (mpg.de) 

attosecond_coherent_electron_motions_sv_setup.jpg

W tym eksperymencie badacze uderzyli w cząsteczki tlenku azotu impulsem promieniowania rentgenowskiego, wybijając elektrony z ich normalnej pozycji do wysoce wzbudzonej chmury elektronów. Stworzyli ultraszybki zegar z laserem spolaryzowanym kołowo, aby zmierzyć, co stało się później. Chmura elektronów rozpadała się poprzez wyrzucanie szybkich elektronów, które przed lądowaniem na detektorze były wirowane w polu laserowym. Pozycja, w której elektrony wylądowały na detektorze, pomogła badaczom dowiedzieć się, jak zmienia się chmura elektronów. Zaobserwowali, jak chmura porusza się w unikalny sposób kwantowy w ciągu zaledwie kilku milionowych części miliardowej sekundy. 

DOI: 10.1126/science.abj209 

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"